piątek, 29 stycznia 2010

BOŻE NARODZENIE W INNYCH KRAJACH

W Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest chałwa. Wigilijna wieczerza rozpoczyna się po pasterce. Następnie wszyscy wychodzą na ulice, śpiewają kolędy, tańczą i bawią się do rana. Głównym daniem jest pieczona ryba oraz „ciasto Trzech Króli”, w który zapieka się drobne upominki. Prezenty rozdawane są 6 stycznia na pamiątkę darów, które Jezus otrzymał od mędrców ze Wschodu.
W Wielkiej Brytanii wigilijny posiłek zaczyna się w południe w ścisłym gronie rodzinnym. Obiad składa się z pieczonego indyka i „płonącego puddingu”. Tu narodził się zwyczaj pocałunków pod jemiołą wiszącą u sufitu. Taki pocałunek przynosi szczęście i spełnienie życzeń. Londyn jest ojczyzną pierwszych kartek z życzeniami … .
Greckie Boże Narodzenie jest spokojnym, uroczystym okresem. Na dzień przed Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem dzieci śpiewają coś na wzór kolęd, chodząc od domu do domu. Na prawie każdym stole można znaleźć Christopsomo (Chleb Chrystusa). Jest to okrągły bochenek ozdobiony na szczycie krzyżem, wokół którego ludzie stawiają symbole z ciasta przedstawiające wszystko to, co oznacza długotrwałość. Choinki nie są powszechnie używane w Grecji, a prezenty są wręczane 1 stycznia.
We Francji, w przeciwieństwie do Polski, nie ma Wigilii. Francuzi biorą udział we mszy, a 25 grudnia siadają do wspólnego obiadu. W ten dzień je się indyka nadziewanego kasztanami i pije dużo szampana. We Francji dzieci wierzą, że to mały Jezus przynosi im prezenty, które w wigilijną noc wkłada do bucików ustawionych przy kominku … .
We Włoszech obchodzona jest Wigilia - uroczysta kolacja, podczas której jedzone są typowe włoskie ciasta – penettone i pandoro, a także nugat, migdały i orzechy laskowe … .
Na Węgrzech w czasie świąt organizuje się wielkie bale dla dzieci. Węgrzy jedzą pieczonego indyka, zupę rybną oraz rosół z kury. Na stole nie może zabraknąć ciasta z makiem, bo mak zapewnia rodzinie miłość.
W Austrii po piątej po południu rozbrzmiewa w oknach mały dzwoneczek. To znak, że rozpoczyna się świąteczna kolacja. Austria jest ojczyzną jednej z najpiękniejszych kolęd na świecie „Stalle Nacht, heilige nacht” (Cicha noc, święta noc) … .
W Meksyku już 15 grudnia wiesza się pod sufitem piniatę - gliniane naczynie wypełnione słodyczami. Pod nią gromadzą się dzieci. Jedno z nich rozbija piniaę kijem, co rozpoczyna wyścig w zbieraniu słodyczy. Głównym daniem wigilijnym jest wędzony dorsz z papryką i oliwą oraz małymi grzankami. Podaje się również pieczonego indyka, owoce, słodycze.
Tradycyjna amerykańska rodzina nie obchodzi Wigilii, a 26 grudnia jest normalnym dniem pracy. Amerykanie spotykają się na uroczystym rodzinnym świątecznym obiedzie 25 grudnia i obdarowują się licznie prezentami.
Informacje wyszukałam w Internecie.

Martyna Idasiak kl. 5c

MIKOŁAJEK

„Mikołajek” to książka z poczuciem humoru. Opowiada o przygodach i codziennym życiu chłopca o imieniu Mikołaj. Została napisana przez dwóch autorów: René Goscinny i Jean - Jacques Sempé. Po pięćdziesięciu latach na jej podstawie powstał film.
W filmie, podobnie jak w książce Mikołajek i jego paczka rządzą całym podwórkiem.
Moim zdaniem lepsza jest książka, dlatego że było więcej oddzielnych historyjek o Mikołajku. Natomiast film miał kilka historyjek połączonych ze sobą. Ostatecznie, zarówno film jak i książka, bardzo mi się podobały.

Dominika Maślany kl. 5c

Brak komentarzy: